Refleksoterapia to skuteczna i bezpieczna metoda terapii.
Wywodzi się z medycyny chińskiej. Jest pochodną akupunktury.
Terapia ta polega na uciskaniu odpowiednich punktów na stopach, zwanych refleksami bądź też receptorami.
Są to unerwione miejsca mające ścisły związek z określonymi organami. Każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała.
Masując receptory wpływamy na działanie poszczególnych układów naszego organizmu.
Refleksologia jako nauka zajmuje się zasadami pracy tych refleksów i oferuje wiedzę niezbędną do rozpoznania przyczyn ich nadwrażliwości.
Stopa jest odzwierciedleniem ogólnej kondycji organizmu i przebiegu ewentualnych zmian chorobowych.
Poprzez uciskanie tych miejsc za pomocą kciuka i palców docieramy do źródeł choroby, poprawiamy krążenie i stymulujemy układ nerwowy, w celu uregulowania zaburzonych funkcji organizmu. Wspomagamy w ten sposób proces samoleczenia.
Refleksoterapia pojmuje człowieka w sposób całościowy. Wpływa na zdrowie ciała umysłu i ducha.
Refleksolog rozważa zaistniałe zaburzenia w kontekście całego organizmu, a nie koncentruje się na wybranym narządzie, który daje dolegliwości.
Wprowadza organizm pacjenta w stan równowagi (homeostazy). Podczas zabiegu stymulowane są siły samoregulacji i samoregeneracji i tym samym przywracane jest zdrowie.
To nie Refleksolog leczy – organizm leczy się sam. Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować – eliminować toksyny odblokowywać kanały energetyczne (meridiany). Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu, terapeuta tylko uaktywnia i stymuluje je do działania. Refleksoterapia w ten sposób oddziałuje na wszystkich trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym.