TROSZKĘ HISTORII

Akupresura (refleksoterapia) narodziła się około 5000 r. p.n.e. w Chinach. 
Również Indianie z Ameryki Północnej posiedli te wiedze w tamtym czasie. 
Fascynację tą gałęzią medycyny naturalnej znajdziemy też w mitologii greckiej i kulturze egipskiej.
Jeden z pierwszych dowodów na stosowanie refleksoterapii znaleziono w Sakkarze w Egipcie. Pochodzi on z 2500-2330 r. p.n.e. Jest to relief z grobowca wezyra Ankhma-Hora, przedstawiający dwóch ciemnoskórych mężczyzn zajmujących się rękami i stopami dwóch innych osób o jaśniejszej karnacji. Postawiony wysoko w hierarchii duchownej Ankhma-Hor był jedną z najważniejszych postaci na dworze króla. Jego grobowiec nazywano początkowo "grobowcem lekarza", z powodu licznych reliefów o tej tematyce.

Na początku XX w. amerykański laryngolog William Fitzgerald przestudiował stare zapiski uzdrowicieli z Japonii, Chin oraz Egiptu i opisał przebieg dziesięciu kanałów, którymi energia przepływa przez nasze ciało od głowy do dłoni i stóp. Stwierdził, że przez uciskanie wybranych miejsc na stopach można pozbyć się np. bólu głowy. 

Dzisiaj refleksolodzy, czyli specjaliści od leczniczego masażu stóp, wiedzą, że właśnie na stopach, dłoniach i twarzy znajdują się zakończenia nerwowe zwane receptorami, które odpowiadają poszczególnym organom i są z nimi połączone kanałami opisanymi przez Fitzgeralda. 
Pobudzenie receptora na stopie powoduje uwolnienie energii, która stymuluje chory narząd do samoleczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz